Těžko najít protikladnější povolání, než jsou soudce a politik. První si musí hlídat nestrannost a nezávislost, druhý naopak hledá podporu pro své záměry. Soudci se při procesu podobají osvíceným, ale přísným monarchům. Proto také mezi nimi bývá tolik samotářů, zatímco politici jsou zhusta extroverti ochotní bavit se s každým. A jako mají soudci - občas poněkud protivný - zvyk právníků nebavit se s laickou veřejností, která podle nich paragrafům stejně nerozumí, politici mají pro změnu - rovněž občas protivný - sklon vyjadřovat se ke všemu. Ministr spravedlnosti Otakar Motejl i jeho náměstci jsou dlouholetí soudci, stejně tak všichni spoluautoři jejich velké justiční reformy. Bylo proto v logice věci, že když narazili na první politický zádrhel - a nebylo to skutečně nic víc než zádrhel -, prohráli. Nový trestní řád a vznik Nejvyšší soudcovské rady se po hlasování sněmovny minulý týden odkládají na neurčito.

Svatá legislativa

Motejlova pravidla pro trestní řízení měla za cíl zvýšit rychlost na úkor důkladnosti. Místo policejních vyšetřovatelů by případy přebírali rovnou státní zástupci a většina dokazování by se odehrála až před soudcem. Pro řadového občana by se tím zvýšilo riziko justičního omylu: více nevinných by končilo u soudu, více zločinců by vyvázlo pro nedostatek důkazů. Možná je to přijatelné riziko, vždyť průměrná délka procesů roste, jak na to naléhavě upozorňuje i poslední zpráva Evropské komise. Skepse k další nové „legislativě“…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte