V jiné evropské zemi by to už nebylo možné. Jako každý rok i letos se během následujících dvou měsíců dozví šedesát tisíc zájemců, že letos nesmějí studovat na vysoké škole. A jako každý rok to nezpůsobí žádné velké protesty ani žádnou akci, která by krizi ve vzdělávacím sektoru napravila. Mladí lidé chtějí investovat do vzdělání svůj čas i peníze. Prospěli by tak společnosti, která víc než co jiného potřebuje vzdělané lidi. Co tedy říci o institucích, které tomu brání - konkrétně o vysokých školách? Jedině to, že společnosti škodí.

Chyba v domácí úloze

Nedůstojné prostředí přijímacích zkoušek i fronty nešťastných kandidátů na studia jsme zdědili po komunistickém režimu. Deset polistopadových let nám příslušní úředníci a akademici slibovali, že se to zlepší. Nejdříve doporučovali čekat, až přejdou nejsilnější ročníky. Když přešly, slíbili další řešení na letošní, jedenáctý rok. Úředním zásahem totiž byla před čtyřmi lety zavedena povinná devátá třída, a tak letos maturuje pouze 25 tisíc studentů. Při bezmála padesátitisícové kapacitě vysokých škol nebude s přijímacími zkouškami žádný problém, slibovali všichni od ministra po posledního úředníka na univerzitě. Lhostejný přístup, že problém nějak „vyhnije“, se opět vymstil, samozřejmě občanům. Přihlásily se totiž zástupy těch, kdo neuspěli dříve, a zklamaných žadatelů o studium tentokrát možná bude ještě víc než obvykle. Ani napříště nemá smysl čekat, že samotné školy něco zlepší. Užitečné ale…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte