Zvyk obyvatelstva českých měst odmítat utečence prchající před zvůlí krutých režimů opouští východočeská Seč. Dvoutisícové městečko na Sečské přehradě se otevřelo lidem, kteří budou žádat o azyl. „Důvodů, proč jsme to udělali, je víc, ale když budu mluvit jako starosta, tak nám to například přinese pracovní místa. Možná také pomůžeme našemu vstupu do Evropské unie, která po nás požaduje vhodnější prostory pro uprchlíky,“ říká šéf sečské radnice Jiří Nezval.

Potřebujeme je

O potřebě nového tábora svědčí fakt, že všechny tři stávající jsou přeplněny. Například v Černém Újezdu na Teplicku před pár týdny žilo o sto uprchlíků více, než je původní kapacita - tři sta šedesát míst. Najít prostory ale není jednoduché. V poslední době například odmítli „hrozbu“ mít ve svém okolí běžence občané obce Poštorná na Břeclavsku. Ve Vimperku, kde chtěl stát pro uprchlíky postavit čtyři byty, dokonce domorodci sepsali nesouhlasnou petici. „Obáváme se nepořádku, nesnášenlivosti, určitě vzroste i trestná činnost a nebudeme se cítit bezpečně,“ napsali místnímu zastupitelstvu. Jako kdyby mluvili z duše občanům z Kostelce nad Orlicí. Ty dokonce plán ministerstva vnitra postavit poblíž jejich domovů uprchlický tábor podnítil k obecně politické deklaraci: „Parlament by měl přehodnotit politiku vůči běžencům, kteří k nám v naprosté většině přicházejí z ekonomických důvodů. Domníváme se, že stát se dosud choval příliš velkoryse, ačkoli na to nemá.“ Platnost této…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2190

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte