Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Na každého dojde

V roce 1997, zhruba v době, kdy v ODS propukl skandál s utajeným darem od podnikatele Šrejbera, se dostali do ošemetné situace i britští labouristé. Blairova vláda oznámila, že závody formulí 1 dostanou výjimku ze zákazu tabákové reklamy - a vzápětí se provalilo, že na jaře strana přijala milion liber od Bernieho Ecclestona, viceprezidenta automobilové federace FIA, která závody pořádá. Kdyby byl Blair Milošem Zemanem, patrně by se (jako český premiér v případě daru od podnikatele Matoulka, který je obviněn z napomáhání k miliardové zpronevěře v C. S. fondech) novinářům vysmál: Pan Ecclestone nebyl za nic odsouzen, naopak je úctyhodný občan, a na jeho dar se může ptát jen idiot. Kdyby byl Václavem Klausem, patrně by (jako předseda české sněmovny v případě Bács-Sinha) odtušil: Slyším, slyším, ale na tyto věci máme výkonného místopředsedu. Protože je ale Blair Blairem, šel do vysílání BBC, občanům se omluvil a slíbil, že dar okamžitě vrátí a výjimku zruší, jen když mu budou voliči znovu věřit. Je jedno, jestli byla důvodem upřímná pokora nebo taktická znouzectnost. Právě v této starosti o důvěru občanů je klíčový rozdíl mezi britskou a současnou českou politikou. Jinak je - mimochodem - tamní zákon financování politických stran měkčí než ten náš. V minulých čtrnácti dnech měli lidé z ODS jedinečnou šanci získat zpět důvěru. Co udělají, abychom jim uvěřili, že dar od Milana Šrejbera (maskovaný za jména Bács a Sinha) nesouvisel s jeho koupí Třineckých železáren? Nebo s…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.