Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dopisy

Dopisy

Opravdu jsem neprotestoval

Osm let jsou zřejmě již věky, které se ztrácejí v orwellovské jámě pamětnici. I publicistka, která se zaměří na jeden jediný problém a vyplní jím čtyři stránky Respektu č. 17/2000 (článek Operace Morava), se toliko přiblíží pravdivému vylíčení tehdejší situace. „Pro zemské uspořádání tehdy horovala i předsedkyně ČNR Dagmar Burešová. Neprotestoval ani tehdejší předseda vlády Petr Pithart,“ píše autorka. Vláda, v jejímž čele jsem stál, předložila na konci jara 1992 kompletní balík návrhů zákonů (podobný balíku současné reformy veřejné správy), který předpokládal ustavení zemského zřízení. Nejen tedy, že jsem neprotestoval, byl jsem přesvědčeným stoupencem takového řešení a se svou vládou jsem připravil jeho realizaci. Patrně proto, že se blížily volby a asi také proto, že tehdy již začalo akutně hrozit rozdělení státu, předsednictvo českého parlamentu rozhodlo, že vládní návrhy nebudou vůbec zařazeny na program jednání ČNR. I dnes si myslím, že ignorování zemské hranice je riskantním projevem ztráty dějinného vědomí. Setrvání tuhého pražského centralismu je bohužel rizikem ještě větším, je mimo jiné příliš snadnou příležitostí k politické korupci. Tomu je třeba udělat konec a rozhodování přiblížit na dohled těm, kterých se týká.

Petr Pithart, místopředseda Senátu Parlamentu ČR, Praha

Prohibice je zbytečná

Jako studentku…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.