Kdyby se Zimbabwané mohli podívat do křišťálové koule, přáli by si jediné: zjistit, jak vypadá jejich budoucnost. Zatím totiž nic nenasvědčuje tomu, že by ekonomická a politická krize v zemi polevovala. Snad každému v tomto dvanáctimilionovém státě na jihu Afriky je jasné, že již dávno uzrál čas pro změny a nová jména. Jenže minulý týden zaznamenala vládnoucí strana ZANU-PF již svůj dvacátý rok u moci a prezident Robert Mugabe se nezdá být otřesen výsledky únorového ústavního referenda, které političtí pozorovatelé označují za možnou předzvěst jeho pádu. V tomto ovzduší se Zimbabwe chystá na květnové parlamentní volby, v ulicích se demonstruje a prezidentovi věrní obsazují farmy bílých usedlíků.

Veteráni na farmách

Ani ekonomické vyhlídky nejsou povzbudivé. Průmysl a obchod se blíží krachu pod tlakem vysoké inflace a úrokových sazeb dosahujících téměř 70 %. Nezaměstnanost překračuje 50 %. Export poklesl a mezinárodní investoři zaujali až do voleb vyčkávací postoj. Velký vliv na jejich zdrženlivost má právě fakt, že veteráni z partyzánské války za nezávislost obsadili farmy vlastněné bělochy. Obsazování farem začalo už před dvěma měsíci. Bylo provázeno násilnostmi, kterým padli za oběť dva farmáři. Druhý z nich, Martin Olds (48), byl zabit minulé úterý, právě v den, kdy Zimbabwe oslavilo dvacet let nezávislosti. To způsobilo další paniku mezi farmáři zrovna ve chvíli, když zrevidovali svoji bezpečnostní strategii. Většině z nich bylo nařízeno,…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte