Fakt, že se řada pravicových poslanců neobtěžovala přijít k hlasování, umožnil počátkem dubna levici zamítnout zákon trestající zločiny komunismu a fašismu. Například z Unie svobody chybělo v sále osm poslanců - bezmála polovina klubu. „Nevím, prostě nevím,“ odpověděl předseda US Karel Kühnl na otázku médií, jak si mají voliči neúčast své reprezentace vysvětlovat. A podobná situace nenastala poprvé. Svědčí o tom například nedávné hlasování o vysokoškolském zákoně. Komunisté jej spolu s ČSSD dokázali zamítnout opět díky několika delegátům pravice, kteří zapomněli zajít do sněmovny.

Neohrožujte demokracii, prosím

Z údajů o poslanecké docházce na internetu (www.psp.cz) se dá vyčíst několik zajímavých čísel. Nejméně často se ve sněmovně zdržuje sám její předseda Václav Klaus. Neúčastnil se od voleb v roce 1998 pětapadesáti procent všech hlasování. Jeho poradce Ladislav Jakl to vysvětluje takto: „Pravda, někteří voliči ODS by se na něj možná mohli mračit za to, že kvůli svým státnickým povinnostem zanedbává hájení jejich zájmů a názorů (kvůli tomu ho přece volili), ale bylo by to od nich nespravedlivé. Za zájmy svých voličů se pan Václav Klaus bere velmi aktivně a důsledně, jednak voliči ODS by měli mít velký smysl pro zájmy obecné. A ostatním voličům nižší účast V. Klause při hlasování jistě nevadí, spíš z ní mohou mít radost či si ji dokonce s chutí vzít za záminku k lacinému napadání jeho osoby coby neřádného poslance.“ Ačkoli státnické povinnosti…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte