Dosud nikdy v dějinách se umění neodklonilo tak radikálně od svých tradic jako v uplynulém století. K vnějším příčinám nepochybně patří rozklad společenského řádu měšťanské společnosti, sociální neklid a touha po zásadních změnách, ale také zevšednění „obrazu světa“ fotografickou i polygrafickou medializací. Zároveň se však rodilo zbrusu nové chápání umění, které se už nespokojovalo s impresionistickým osvěžováním realismu, symbolistickou literárností či estétskými stylizacemi secese, ale snažilo se vrátit k samým východiskům a vydat se jinými cestami, než jakými se ubíralo umění antické a křesťanské. Výsledky, k nimž modernisté dospěli, jsou široce známé z galerií, uměleckých monografií i z populárních časopisů, vývojové proudy podrobně zmapovala uměnověda a jejich znalost se stala součástí všeobecného vzdělání. Sličně nenápadná edice De arte z nakladatelství Arbor vitae odhaluje myšlenkové kořeny modernismu jiným způsobem: nechává postupně promlouvat jeho klasiky. Každý z nich zaujímá ke světu i k umění osobitý vztah, každý vidí své výtvarné cíle jinde, vyjadřují se však podobným jazykem a stylem, jako by do literatury vnášeli nějaký nový žánr. Východiskem je zkušenost s praktickým přetvářením reality v obraz. Tradiční umělec by zřejmě hovořil o námětech a technice zpracování, mistři modernismu však obojí zproblematizovali a ve středu jejich zájmu se ocitly otázky spíš filozofické, řešící vztah člověka ke světu, k jeho řádu a skrytým podstatám.

Tvořivost…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte