V polovině března uplynul rok od Dřevíčské výzvy, ve které jedenáct ekonomů vyzvalo vládu, aby zahájila neodkladné reformy, a pokusila se tak změnit „zaostávající“ českou ekonomiku na „rychle rostoucí“. Vznikla tehdy jedna z nejproslulejších nevládních iniciativ loňského roku, po které později následovaly dvě další. V červenci vyšlo základní prohlášení Impulsu 99. Tentokrát dvě stovky intelektuálů vyzvaly společnost, aby se pokusila napravit to, co „politické strany“ zkazily: především překonat „ekonomický, sociální, právní a morální úpadek“ i nebezpečí, že nebudeme přijati do Evropské unie. V listopadu potom sepsalo šest bývalých studentských vůdců výzvu Děkujeme, odejděte. Vedle stížností, že žijeme v dosud největším „politickém i morálním marasmu“, jsme se z ní dozvěděli, že by vedoucí politici měli odstoupit. Všechny tyto iniciativy spojuje jedno: jakmile pominul rozruch vyvolaný jejich vstoupením na scénu, pomalu upadaly v zapomnění a dnes už jejich činnost sledují skutečně jen zarputilí sympatizanti a nadšenci.

Spolky klíčem k úspěchu

Zdá se tedy, že historie dává za pravdu předákům politických stran, kteří všechny zmíněné snahy odmítli jako marné nářky nad tím, co se stejně nedá změnit. Dřevíčská výzva zůstala na papíře a Impuls s výzvou bývalých studentů se přeměnily ve dva malé sekretariáty na pražské Národní třídě. Přesto autoři „Dřevíče“ dosud připomínají, že jejich materiál může inspirovat českou ekonomiku, a zástupci Impulsu si…

v14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte