Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Tma přede mnou i za mnou

Svištět si to v nočních hodinách padesátkou po městě se zdá poslanci Zdeňku Koudelkovi (ČSSD) zřejmě nudné. V únoru, kdy parlament začal projednávat nový silniční zákon, totiž vyrukoval s nápadem, že by se do něj mohla zahrnout i jedna „česká specialita“ známá od éry Masaryka až po léta sedmdesátá. Tehdy se totiž smělo jezdit v noci v obcích devadesátikilometrovou rychlostí. Koudelka je však obezřetnější - navrhuje zvýšit noční rychlost „jen“ na sedmdesátku. Nejsilnějším argumentem je mu přitom „pocit“, že na nočních ulicích moc chodců neběhá a že „stejně nikdo předepsanou rychlost ve skutečnosti nedodržuje.“

Bude to bezpečné?

Na dálnicích by pak Koudelka rád viděl uznanou rychlost sto šedesát kilometrů v hodině i za bílého dne. K tomu už si přisadil své i jeho stranický kolega a ministr dopravy Antonín Peltrám. „Nechal bych tady nejraději jako v Německu těch 130 doporučených, a jestli se chce někdo z řidičů zabít, je to jeho riziko,“ poznamenal nedávno pro televizi Nova. Přitom jen za loňský rok se tady kvůli nepřiměřené rychlosti stalo 34 300 nehod, při nichž zahynulo 513 lidí. Statistiky ukazují, že od října 1997, kdy začala v obcích platit „padesátka“, klesl počet smrtelných nehod zaviněných rychlou jízdou řidičů až o dvacet procent. Jinými slovy: bylo zachráněno 154 životů. Loni a předloni také v obcích zahynulo pod koly aut nejméně chodců za celou éru 90. let. Poslance Koudelku nic z toho nepřesvědčuje. "O tom vím, ale nechápu, proč by…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.