Mnohamilionové podvody v Úřadu pro státní informační systém (ÚSIS) zůstávají zatím bez viníka. I když první nesrovnalosti odhalila kontrola ministerstva financí už v říjnu loňského roku a letos dokonce noviny psaly o konkrétních podvodných zakázkách, policie ještě nikoho neobvinila a nezačala vyšetřovat. Mezitím stihl ředitel úřadu Karel Berka (ČSSD) dát výpověď ze zdravotních důvodů. Jeho komplic Alexandr Kratochvíl má pevnější nervy a naopak si polepšil - sedí na Berkově ředitelském křesle. Jediným skutečně potrestaným tak zůstává vyhozený počítačový odborník Josef Holda, který na podvody upozornil.

Zlatý důl

Loni na jaře se v ÚSIS začali připravovat na potíže s přechodem počítačů na datum 2000 - Y2K - a Josef Holda se stal vedoucím tohoto odboru. Když k němu v létě přišla vnitřní podniková kontrola, zažil novopečený šéf velké překvapení. Kontroloři jej totiž upozornili, že řada jím podepsaných smluv na zakázky zavání podvodem v podobě předem známých vítězů a že to budou muset oznámit ministru Pavlu Mertlíkovi. Na základě jejich udání vyslal Mertlík na ÚSIS vlastní kontrolu, která nesrovnalosti ve výši asi 700 tisíc potvrdila a věc předala k podrobnějšímu zkoumání NKÚ a policii. Josef Holda si samozřejmě nenechal pro sebe, že podezřelé smlouvy mu k podpisu připravili ředitel Berka s náměstkem Kratochvílem. „A s Holdovou pomocí jsme taky zjistili, že podobné podfuky, ale milionové, se teprve chystají,“ vzpomíná jeden z podnikových kontrolorů a…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte