Západočeské Rokycany znají svého nepřítele: pomlouvá jejich město po celém světě, tahá po soudech vážené měšťany a ještě rozbíjí práci slušných lidí jinde - třeba v takovém Ústí by mohli vyprávět. Domluva s ním je nemožná, takže by bylo nejlepší ho aspoň načas zavřít. Radní v čele se starostou Oldřichem Kožíškem se proto obrátili na policii a předali jí případ velkého spiknutí mezinárodních romských centrál, domácích kazisvětů a internetových Birtských listů. Za nitky toho všeho tahá Ondřej Giňa (49). Muž, který loni na podzim nejprve rozebral zeď v Matiční a podruhé, když už ji město postavilo za dohledu policie, u ní víc než týden ve dne v noci protestoval u ohně s několika přáteli. Během pár dní koncem minulého roku se tak pro bílou většinu stal nejvýraznějším představitelem tuzemské romské komunity.

Z chatrče na Kavky

Giňova dnešní pozice je vlastně jen logickým vyústěním pozoruhodného příběhu jeho rodiny. Ta připomíná urychlenou romskou verzi „černého amerického snu“: trvalo to generace, než černí Američané prošli cestu od otrokářských plantáží nejprve do továren a nakonec i v čím dál častějších případech až na samou špičku společenské hierarchie. Muzikant Andrej Giňa přivedl po válce svou rodinu ze slovenské osady Tolčemes u Prešova do českých Rokycan. Tady se mu v jednapadesátém roce narodil syn Ondřej: vyučený zedník dvacet let pracoval jako valcíř v železárnách, přitom vystudoval střední školu a postupně se stal mezi rokycanskými Romy…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte