Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Za patnáct minut jsou tady

Na programu současné schůze mají poslanci i ústavní změnu vyvolanou naším vstupem do NATO. Coby vláda spojenecké země musí mít kabinet pravomoc vyslat naše vojenské jednotky na akci do zahraničí a také schválit pobyt spojeneckých armád zde. V závěsu za ještě neschváleným návrhem se přitom už tlačí jiná změna ústavy požadovaná spojenci. Vojáci se dohodli se svými evropskými kolegy v Alianci, že vzdušný prostor členů Aliance mohou chránit letadla sil NATO. A to není jediný zlom, týkající se naší obrany a suverenity.

Patnáct minut a dost

Bezpečnostní rada státu projednala na svém posledním zasedání před čtrnácti dny návrh centrály NATO, aby vzdušný prostor každého člena Aliance střežily společné síly spojenců. Návrh musí ještě schválit vláda a parlament a bude se muset změnit ústava - ta zatím bojový zásah cizích vojsk na našem území nepřipouští. Co ale vzájemná letecká pomoc vlastně obnáší? Budou na českém nebi pravidelně hlídkovat německé nebo třeba italské letouny? Zbavujeme se tím naší suverenity? Na tuto otázku existuje několik odpovědí, které se od sebe vzájemně liší. „Jakým způsobem bude ochrana prováděna, vám nemohu říct, je to tajné,“ říká tiskový mluvčí ministerstva obrany Milan Řepka. Sdílnější je šéf výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas. „Nejde o pravidelnou ochranu. Uvedu příklad. Když naruší běloruský bombardér polský vzdušný prostor a bude pokračovat v cestě na naše území, mohou ho Poláci sestřelit třeba i nad Moravou.“ Poslanec…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.