Německý výraz Kulturkampf zdomácněl i mimo německou jazykovou oblast. Můžeme se s ním setkat i na nečekaných místech, například v Izraeli, kde označuje trvalý názorový střet mezi sekulární a religiózní částí obyvatel. Ale během letošního února tento výraz dobře vystihuje dění v Rakousku. Koneckonců i rakouský novinář Karl-Peter Schwarz v rozhovoru pro Lidové noviny řekl: „To, co nyní v Rakousku prožíváme, není pouhá změna vlády, ale změna režimu; tak trochu srovnatelná s tím, k čemu došlo v Praze v roce 1989.“ Nová vláda složená z lidovců (ÖVP) Wolfganga Schüssela a Svobodných (FPÖ) Jörga Haidera dostala na barikády nejenom široké vrstvy Rakušanů, ale také kulturní obec doma i v cizině. Již při dojednávání vládního kabinetu mezi „černými“ (lidovci) a „modrými“ (haiderovci) protesty z řad intelektuálů zhlasitěly, ale od 4. února, od ustavení vlády, žije Rakousko v nebývalé bouři - podpisové akce, projevy solidarity, diskusní stoly a také individuální i kolektivní protesty.

Vláda tě vidí

Čeho se kulturní obec v Rakousku bojí? Že už se nedostane ke „subvenčnímu korytu socialistů“ (Haider)? Nebo že se „vykydá hnůj v redakcích“ (opět Haider)? Nikoliv. Má obavy z obecného odbourání sociálních výdajů, zhoršené pozice umělců, úspor v kapitolách rozpočtu týkajících se umění, menší svobody a pestrosti názorů, mezinárodní izolace, bojkotu rakouských umělců v cizině i bojkotu akcí v Rakousku ze strany umělců zahraničních, setrvalých škod na obraze Rakouska…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte