Zachránil jsem patnáct nemocnic a sedmapadesát oddělení, chlubí se ministr zdravotnictví Ivan David. Nesmí zaniknout ani jedno lůžko, přizvukuje mu prezident lékařské komory David Rath a dodává: mělo by se zvýšit zdravotní pojistné, každý lékař musí brát nejméně trojnásobek průměrné mzdy. Jsou to silná slova ve chvíli, kdy Česká republika vydává z veřejných rozpočtů za zdravotnictví nejvíc na světě.Pochybnosti o tom, zda lídři našeho zdravotnictví vědí, co činí, jsou tak velké, že se začátkem února musel ministra zastat premiér Zeman. V Právu otiskl výtku, že novináři o zdravotnictví podávají jen „amputované“ informace. Na místě je tedy cesta do terénu: je třeba zjistit, zda v bílém rezortu skutečně panuje chaos a jak k němu přispívají David s Rathem.

Tři příkazy a každý jiný

Břeclav s jednou velkou a dvěma malými nemocnicemi je ze zdravotnického hlediska průměrný okres. Ministr David v něm zachránil nemocnici ve Valticích, spíše než vděčnost ale vzbudil rozpaky. Ředitel břeclavské pobočky VZP Vladimír Pardík si o dopisech z Prahy, které nařizují, kolik lůžek má v které nemocnici zůstat, myslí své: „Už mám na stole tři ministerská stanoviska a každé je jiné.“ První z nich poslala ještě Zuzana Roithová a její návrh nikoho nepřekvapil. „Stanovisko ministryně odpovídalo tomu, na čem jsme se při výběrových řízeních domluvili s přednostkou, starosty, řediteli břeclavské, hustopečské a valtické nemocnice,“ říká ředitel Pardík.Před třemi lety dostavěli…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte