Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovory

Nepůjdeme na Západ s ohnutými zády

JÁN ČARNOGURSKÝ(1944) se narodil v Bratislavě v katolické rodině. Jeho otec byl v té době poslancem parlamentu Tisova Slovenského štátu. Po studiu práv na UK v Praze se věnoval advokátní praxi v Bratislavě až do roku 1981, kdy z ní byl vyloučen za obhajobu v politickém procesu. Poté pracoval jako řidič a podnikový právník. Účastnil se organizování nezávislých katolických aktivit, za což byl v roce 1989 zatčen a souzen. V listopadu 1989 byl u vzniku slovenského Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) a stal se jeho doposud jediným předsedou. Od konce roku 1989 byl prvním místopředsedou federální vlády, místopředsedou slovenské vlády a jejím předsedou (1991–92). Přišel s koncepcí samostatného vystupování Slovenska vůči zahraničí. Po rozpadu federace vystupoval v parlamentu jako představitel opozice vůči V. Mečiarovi, po porážce HZDS a vzniku nové koaliční vlády čtyř stran opozice se stal po složitých vyjednáváních ministrem spravedlnosti. Je jednou z nejkritizovanějších osobností nové vlády.

Po loňských parlamentních volbách zmizela ze slovenské politiky jedna z nejzajímavějších postav posledních let, Vladimír Mečiar. Novináři o vás psali jako o největších politických rivalech. Co si o tom označení myslíte?

Nebránil bych se mu.

Berete tedy Mečiarův odchod i jako osobní vítězství?

Mám na něm svůj podíl jako mnoho jiných. Slovensko ho jednoduše potřebovalo. Teď nám zahraniční politici říkají, že v Mečiarovu…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte