Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Velký hráč před kongresem

Jenom zdánlivě se nic neděje a jen zdánlivě politici vyčerpávají své síly v neplodných jednáních o příští koalici. Naopak probíhají důmyslné manévry s jasně vytčeným politickým cílem: dovršit změnu společenského systému do podoby, kterou si přejí současní držitelé moci. Pokud záměry Miloše Zemana a Václava Klause vyjdou, získá zdejší společnost zvláštní rysy. Dokonce natolik zvláštní, že bude možné pochybovat, zda je vůbec demokratická.

Beránek transformace

Pochopit, oč se hraje, vyžaduje přehlédnout každodenní aféry a každotýdenní spekulace o nových ministrech či vládách a zaměřit se na směr, kterým se česká politika ubírá v posledních měsících. Přesněji řečeno, popsat šikmou plochu, na které jsme se všichni ocitli.Všechno začalo opoziční smlouvou, kterou vůdcové naší největší pravicové a levicové strany podepsali po volbách loni v červenci. Tehdy si strany mohly vybrat ze tří možných většinových vlád: pravicovou mohla sestavit Klausova ODS s lidovci a Unií svobody, středolevou obě menší strany se Zemanovými sociálními demokraty, a Zeman s Klausem ještě mohli založit velkou koalici. Přesto nesestavili ani jednu, a dali přednost „opoziční smlouvě“: menšinové vládě s podporou největší opoziční strany.Kdo věřil předvolebním heslům a kdo spoléhal na běžné demokratické mechanismy, musel být zmaten. Zasvěcení přívrženci obou stran ale smlouvu vysvětlili jako „nejlepší ze špatných řešení“, nebo dokonce uvítali jako „historický kompromis“ a "vzpouru…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte