Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Tři migy nestačí, drahoušku

Istanbulský summit OBSE definitivně stvrdil dohodu mezi NATO a Ruskem z roku 1997: na území tří nových členů Aliance nebudou rozmístěny žádné podstatné letecké ani pozemní síly. Rozhodnutí odsouhlasila během tříletého jednání i česká strana - ústy velvyslankyně u mezinárodních organizací Marie Košťálové. Takže na rozdíl od ostatních aliančních států nebudou v Polsku, Maďarsku a Česku dislokovány žádné spojenecké základny nebo mezinárodní velitelství. Zdá se, že se tak plní předpovědi skeptiků o nových - druhořadých - členech Aliance. Ovšem děje-li se tak, jsou důvody trochu jiné, než se na první pohled zdá.

Rusové před hradbami

Stručně řečeno; Západ v Istanbulu slíbil, že vojensky neposílí střední Evropu, Rusové zase, že stáhnou některé své jednotky z Gruzie a Moldávie a neposílí své jednotky v Kaliningradské oblasti sousedící s Polskem. Celý „obchod“ proběhl za předchozího souhlasu představitelů tří středoevropských zemí.Podle Johna Campa, analytika z Jane's Defense, nejprestižnějšího světového časopisu zabývajícího se mezinárodními vojensko-politickými vztahy, je istanbulská dohoda viditelným ústupkem Rusku. „Dohoda umožňuje Rusku zvýšit svůj vliv ve střední Evropě, protože může rozmístit více jednotek na hranicích s pobaltskými státy,“ píše Camp v posledním čísle. „Bohužel v Istanbulu zvítězila opatrnost a snaha se s Ruskem dohodnout za každou cenu.“ Camp navíc upozorňuje, že pokud jde o odsun vojsk z Kavkazu a Podněstří, Rusové stejně…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2642
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte