Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Do Evropy připraveni

Biblickým úslovím „Duch je připraven, ale tělo je slabé“ lze nejstručněji vyjádřit vztah Čechů ke vstupu do Evropské unie. Tolik říká listopadový průzkum STEM.Výzkumníci se ptali, jak by lidé o vstupu do Evropy hlasovali v referendu. Odpověď těch, kteří by určitě přišli dát svůj hlas, byla téměř jednomyslná: 83 % pro, 17 % proti. Evropské optimisty může zarmoutit, že třetina občanů by se k referendu nedostavila. Přesto je i většina z těchto lhostejných či váhajících Unii nakloněna. Na Evropu se těší především zástupci pravice (viz graf). Stojí za zmínku, že přes veškerou skepsi svých politiků by se vstupem nesouhlasil jen každý dvacátý volič ODS, a více než polovina z nich dokonce věří, že bude občany Unie do tří let.Rozpor mezi politiky a jejich voliči je ještě lépe vidět v otázkách, co od Unie očekávat. Vůbec nejvíc občanů (přes tři čtvrtiny) se těší, že jejich děti budou moci v Unii studovat a oni sami tam budou moci hledat práci. Přesně tyto možnosti ale nepovažují za důležité politici. Vicepremiér Lánský i stínový ministr zahraničí z ODS Zahradil už veřejně řekli (a nikdo z menších stran neprotestoval), že oni by u jednacího stolu tuto evropskou výhodu jménem občanů klidně vyměnili za nařízení, které by Evropanům zabránilo nakupovat u nás nemovitosti a půdu. Občané ovšem podle STEM odpovídají jasně: v žebříčku „záporných stránek vstupu do EU“ zabral případný výprodej nemovitostí až patnácté místo. Češi se desetkrát více bojí, že po vstupu vyrostou daně a že v Unii…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte