„Když jsem se před deseti lety vracel domů, do republiky osvobozené, užil jsem slova, které se mi dralo na jazyk: že je to jako pohádka. Pohlédnu-li dnes zpátky na těch prvních deset let, řekl bych zase pohádka-zázrak. " Hodinový proslov T. G. Masaryka k desetiletému výročí republiky se nesl ve znamení podobných superlativů. Prahou, Brnem a Bratislavou pochodovali sokolové, armáda i prostý lid, děla na Petříně a Špilberku vypálila 28 ran. A všichni se upřímně radovali, protože pevně věřili dalším Masarykovým slovům: "Náš stát se ctí obstál a obstojí v závodění o pokrok lidstva.“ Dnes znovu slavíme desáté výročí české demokracie, i když s jinými pocity. Proto pro nás může být poučné, na čem stála v roce 1928 československá hrdost, sebevědomí a naděje. Tehdejší situace byla v mnohém podobná té dnešní, v mnohém se ale lišila. Vzpomínka na dávnou euforii českého národa je tedy zároveň jednak otázkou, jestli se dají tehdejší úspěchy opakovat, jednak pochybností, zda nešlo o vzdušné zámky, o které by bylo nebezpečné se znovu pokoušet.

Malý stát s odvahou

Není divu, že se Čechům před 71 lety slavilo lépe. Republika byla na svém vrcholu a v prvé řadě se mohla chlubit hospodářským zázrakem. Ve střední Evropě byla jedinou zemí, která proti stavu před válkou rychle zvýšila hospodářskou výkonnost, do roku 1928 o plnou polovinu. Bylo to především zásluhou průmyslového exportu, který brzy překonal závislost na trhu bývalého Rakouska-Uherska a našel nová…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte