Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Kde je vůle, tam je i právo,

Český kapitálový trh má zvláštní chybu: cenných papírů je na něm příliš mnoho a zároveň příliš málo. Následkem kuponové privatizace je dnes na burze a v RM-Systému kolem 2100 cenných papírů - takovému číslu se v Evropě vyrovná jedině Velká Británie. Přitom na kapitálový trh nepřicházejí nové firmy, aby prodejem svých akcií získaly peníze na provoz. Jedinou výjimkou je počítačová firma Software602. Pražská burza letos najala jako poradce česko-amerického finančníka Jiřího Huebnera (51), aby navrhl, jak chybu napravit. Huebner strávil dvacet let na vedoucích místech v západních bankách (Chase Investment, Credit Suisse First Boston, Swiss Bank) a do loňska vedl v Evropské bance pro obnovu a rozvoj tým pro Českou a Slovenskou republiku. Mimo jiné předložil Jiří Huebner radikální návrh: chcete-li přitáhnout nové emise, vyškrtněte ze zákona institut základního jmění.

Dobré jen kvůli tradici

Proč chcete zrušit v podnicích základní jmění?

Nemá žádný smysl. Třeba v Británii nic takového není. Co je to základní jmění? Kapitál, s nímž firma začíná. V České republice a vůbec v celém regionu se na základním jmění bůhvíproč lpí a musí se zapisovat do obchodního rejstříku. Prý je to cenná informace pro investory, ale podle mne je mnohem důležitější, jaké jmění má firma teď, jaké má zisky a ztráty. Když se firmě během let nahromadí ztráta přes polovinu základního jmění, je povinna zajít na obchodní rejstřík a zápis podle toho upravit. V čem by to…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte