Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Mnoho slov, málo činů

„Kvůli zahraniční politice lidé do ulic nepůjdou,“ prohlásil Miloš Zeman, když loni v červenci uváděl do Černínského paláce prvního sociálnědemokratického ministra zahraničí v polistopadové éře. Právě proto je na místě bilancovat zahraniční aktivitu nového premiéra po šesti měsících vládnutí a na počátku roku, ve kterém se definitivně staneme členy Severoatlantické aliance.

Němečtí bratři zapomněli

Vstup České republiky do NATO se odehrál víceméně bez aktivnějšího přispění sociální demokracie. Její poslanci i senátoři sice loni na jaře pro vstup do Aliance v parlamentu hlasovali, strana sama ale dlouho podmiňovala svůj souhlas referendem a ze svého požadavku potichu vycouvala až po vítězných volbách. Stejně nevinně jsou sociální demokraté i ve fiasku, které země během dvou let utrpěla pádem z předních pozic na poslední místo mezi kandidátskými zeměmi EU.Již krátce po svém nástupu ke kormidlu loni v létě ovšem sociální demokraté ukázali, jak si do budoucna představují projevy spojenectví s nejbližšími partnery. Nejprve dokázal Miloš Zeman rozčílit v srpnu německého kancléře Helmuta Kohla, když přirovnal sudetské Němce k českým republikánům a komunistům. Zeman už dlouho předtím uklidňoval veřejnost: až se v Německu ujmou vlády přátelé ze sesterské SDP, vzájemné vztahy se rázem změní k lepšímu. Studená sprcha z Bonnu na sebe nedala dlouho čekat. Nový kancléř Gerhard Schröder v programovém prohlášení slíbil, že bude podporovat přijetí…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte