0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory17. 1. 199913 minut

Člověk se musí nějak připravit

JOSEF LUX (43) vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně a až do roku 1990 pracoval v drůbežářské farmě, naposled jako její vedoucí. V září 1990 se stal předsedou lidové strany (členem strany byl od roku 1982), v letech 1992–98 řídil ministerstvo zemědělství a byl místopředsedou české vlády. V létě 1998 odešel do opozice, v září překvapil veřejnost oznámením, že trpí chronickou leukemií a opouští politické funkce; zůstal jen řadovým poslancem parlamentu. J. Lux žije s manželkou a šesti dětmi poblíž Chocně ve východních Čechách.

Před několika měsíci jste udělal na místní poměry neobvyklý čin. Oznámil jste, že jste vážně nemocen a že se vzdáváte politických pozic. Bylo to těžké rozhodování?

Reklama

Rozhodl jsem se deset minut poté, co jsem se o nemoci dozvěděl. Neměl bych šanci dělat naplno všechny funkce.

Překvapila vás reakce okolí? Cítíte se nějak vyřazený z prostředí, v němž jste dříve pracoval?

Reakce bezprostředního okolí, ale i obecně pro mě byla velmi povzbudivá. Za tu obrovskou vlnu solidarity jsem vděčný. Vyřazený se rozhodně necítím. Naopak, prožívám onu biblickou zkušenost, které člověk možná plně porozumí, až když ji zažije: totiž že ve své slabosti nebo skrze ni je silný. To znamená, že umí-li přijmout určitý problém, bolest, nepříjemnou situaci, může to být pro něj obohacující, může ho to posílit.

Chystáte se na operaci. Víte už kdy?

Termín zatím nemám, protože transplantace a…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc