Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Rozhovory

Nestabilita potřebuje silnou ruku

MIROSLAV MACEK (55) pracoval 23 let jako zubař na severní Moravě. V roce 1990 vstoupil do politiky: byl poslancem Federálního shromáždění (1990–92), zúčastnil se jednání o rozdělení republiky, šest měsíců byl místopředsedou poslední federální vlády. Patřil k zakládajícím členům ODS, v letech 1991–92 byl a od roku 1997 znovu je místopředsedou strany.

Porážka Občanské demokratické strany v senátních volbách v obvodu Prahy 1 a následná kritika volební kampaně je projevem krize uvnitř vaší strany. Znáte východisko?

Nemám rád slovo krize. Myslím, že se nahromadilo několik příčin, které se sečetly, a výsledkem je zdrcující porážka.

O jaké chyby jde?

Za prvé po hektickém vítězství loňských voleb a po podepsání opoziční smlouvy chybí ODS náboj. Za druhé na ideové konferenci sice zazněla spousta pěkných věcí, do toho ale přišly dovolené a podněty se nezužitkovaly, ODS nepřišla s novým produktem. Dále ODS byla vlastně poprvé v opozici, což je nová zkušenost, ve které se hůř orientuje. Samozřejmě má vliv klima od podzimu 1997 - nebylo vůči ODS příliš vlídné, strana se trochu ježí, také členstvo je stále stejné - a určitě bych mohl jmenovat spoustu dalších věcí. To je souhrn okolností, který způsobuje jistou malátnost ODS. Tato malátnost je ale v celé společnosti.

Co s tím uděláte?

Musí tu existovat jedinec nebo politická síla, která dává lidem naději, že věci s nimiž jsou spokojeni, zůstanou pokud…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].