Nezaměstnanost a kriminalita jsou v poslední době největším problémem České republiky. Státní úředníci, policie a některá média už, zdá se, našli viníka: mohou za to cizinci. Berou totiž Čechům práci, vraždí a kradou a hlavní město obsadila jejich mafie. Řešením se má proto stát novela zákona o zaměstnanosti, která vejde v platnost za měsíc, a návrh změny živnostenského zákona projednávaný momentálně v parlamentu. Obojí ztíží nežádoucím cizákům šanci proniknout do našeho Česka.

Hlídej si svou zem

V České republice má dnes pracovní povolení padesát tisíc imigrantů, stejné množství získalo živnostenský list. Nelegálně zde podle policejního odhadu pracuje dalších sto tisíc cizinců. Nejvíce se jich zdržuje v Praze, která také jako jediná dosahuje hodnot obvyklých například v Rakousku, Francii či Německu. Tam se totiž imigranti podílejí na trhu práce až deseti procenty. Ačkoli nejde o nich jiného než o běžný evropský trend, úředníci bijí na poplach: cizinci se tu roztahují. Od prvního října proto vstupuje v platnost zákon o zaměstnanosti, podle něhož budou mít zahraniční dělníci po třech letech práce v Česku utrum a každý bude nucen odjet domů na minimálně dvanáctiměsíční dovolenou. Změkčující dodatek umožňuje vyjmout z této povinnosti například země Evropské unie či NATO. Věc tedy míří výhradně proti pracovníkům z východu, především z Ukrajiny. "Možná to není úplně humánní, ale musíme si hlídat své teritorium. Je třeba zabránit tomu, aby se nám tu…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2243

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte