Po letech nepravého liberalismu chystá ministr socialistické vlády Mertlík čin opravdu „pravicový“ - razantně seškrtat státní rozpočet tak, že z něho má odpadnout všechno přebytečné a přečnívající. Podívejme se však, co to konkrétně může znamenat v kulturní oblasti, kterou má stát mimo jiné na starosti - v podpoře vydávání knih a časopisů.

Bez knih

Ministerstvo kultury má za úkol rozdělování grantů (prostřednictvím grantových komisí), jež umožňují existenci zhruba dvaceti literárních periodik a vydání desítek, možná stovek knižních titulů, jimž se říká „nekomerční literatura“, přičemž jde prostě o normální kvalitní knížky. Tento dotační mechanismus funguje už léta a v situaci, kdy neexistuje zákon o odpisu z daní, natož mecenášské sklony finanční elity, prokázal svůj smysl. Díky grantům lze číst časopisy, jako jsou Literární noviny a Tvar, Revolver Revue a jeho Kritickou přílohu, brněnský Host, revue Prostor a Proglas, surrealistický Analogon nebo studentský Babylon. Z výše jejich nákladu lze sice soudit, že v rukou je někdy držel pouhý zlomek zdejších obyvatel, ale právě zástupci této menšiny představují něco jako přednostní klientelu, pro niž je ministerstvo kultury (mimo jiné) zřízeno.Na literární granty bylo letos rozděleno 13 650 000, loni 14 275 000 korun. Projde-li návrh na seškrtání, pak se tato nijak závratná suma smrskne pro příští rok na necelou třetinu (4 300 000). Z toho dva miliony spolykají náklady na projekt Česká knihovna, jenž…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte