„Válka na severním Kavkaze už vypukla“ - hlásaly 4. srpna titulky renomovaného ruského deníku Izvestija. Místo ohromných písmen v záhlaví a bombastické grafické úpravy, jak by bylo obvyklé ještě před pěti lety, se však zpráva schovávala až na samém konci stránky. Editoři se zřejmě zamysleli nad zájmem čtenáře - střílení je přece na severním Kavkaze na denním pořádku a nikoho už příliš nevzrušuje. I epizoda, pro kterou válka „vypukla“, je naprosto standardní. Silně nestandardní je už však reakce ruské vlády: ta poslala do bohem zapomenutých údolí dvě úderné brigády; dokonce lze říci, že toto rozhodnutí vykazuje řadu nepochopitelných rysů.

Bojovníci za čistotu

Podívejme se na celou historii od úplného počátku. Hned poté, co na podzim 1994 padly v Čečensku první výstřely, začala ruská média strašit islámskými radikály v řadách bojovníků čečenského generála Džochara Dudajeva. Odbojný generál sice vyhlásil svatou válku, spíše než fanatickým muslimem byl ale hlavně nacionalistou a víru chápal jako prostředek k nastolení kázně mezi svými vojáky.Pravidla jejich víry byla, velmi zjednodušeně řečeno, dána kavkazskými tradicemi a upravena dle místních, většinou ještě předislámských zvyklostí. Byla známá pod obecným termínem súfismus, přesněji jeho odnož nakšbandíja-chalídija, a zabývala se mystikou a šamanskými rituály, stavěla na menších venkovských komunitách zvaných bratrstva, v jejichž čele mohla být klidně i žena. Súfismus se ale neomezoval jen na…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte