Násilná kampaň ve východním Turecku, jež si vyžádala desítky tisíc obětí, se chýlí ke konci, alespoň dočasnému. Taková je optimistická vize kurdského lídra Abdullaha Öcalana. Ten byl jako nejhledanější nepřítel tureckého státu po svém dopadení odsouzen k smrti (Respekt č. 28/99) a teď volá po odchodu geril ze země a po politickém dialogu. Jeho právníci 3. srpna tlumočili Straně kurdských pracujících (PKK) Öcalanovo přání „ukončit k 1. září ozbrojený odpor a stáhnout síly za hranice Turecka ve jménu míru“. Vojenské i politické vedení PKK posléze s prohlášením svého vězněného šéfa souhlasilo s tím, že si vyhrazuje právo na sebeobranu.

Co se změní

Nejde tedy o jednostranné složení zbraní - podobné snahy PKK o příměří ztroskotaly loni a v roce 1993 po prvních potyčkách s tureckou armádou, která odmítá jakýkoli dialog s teroristy. A Öcalan ve svém poselství logicky zdůvodňuje, že odchod za hranice je nyní nejlepším řešením pro všechny. Nežádá, aby se jeho ozbrojenci vzdali: „To je nerealistické, nemá to šanci na realizaci.“ Jako bezpředmětná se tak jeví nabídka Ankary z minulého týdne: v parlamentu se objevil návrh amnestie pro ty Kurdy, kteří se v Turecku neoznačují za teroristy - tedy pro ty, kteří nikdy nezabíjeli, jsou ochotni podat užitečné „informace“ a samozřejmě vzdát se zbraní.Co se změní, podaří-li se čtyřem tisícům bojovníků kurdských geril prorazit přes ostře…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte