Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Těžká hodina Komerční banky

Bývalý majitel makléřské firmy Aleš Hodina (26) přinutil vládu, Fond národního majetku i naši největší banku změnit jejich plány. Podařilo se mu to celkem lacino - stačilo mít tři akcie Komerční banky. Jak ministři, tak bankéři dnes nemohou Hodinovi, místopředsedovi Ochranného sdružení malých akcionářů OSMA, přijít na jméno. Jen kvůli němu se prodej tohoto peněžního domu zpozdil nejméně o dva měsíce, stát sem musí nyní nalít 13,6 miliardy korun kvůli špatným úvěrům (původně chtěl o čtyři miliardy méně), a přitom Fond národního majetku stále nebude mít v Komerční bance nadpoloviční podíl.

Dvě mouchy jednou ranou

Začalo to poslední květnový den na valné hromadě banky, kdy Fond národního majetku coby hlavní akcionář prosadil plán na vydání nových akcií v hodnotě 9,5 miliardy korun. V prvním kole by si je směl kupovat každý akcionář, ve druhém pouze samotný fond. Jak připouštějí sami představitelé banky, měly se tím zabít dvě mouchy jednou ranou: banka by dostala nové peníze na pokrytí svých rizikových úvěrů a zároveň by v ní stát získal bezpečnou většinu (což by na zahraniční zájemce o koupi dělalo lepší dojem než dnešních necelých 49 procent). „Samozřejmě se čekalo, že zbudou akcie do druhého kola, kdy se účastní jen fond,“ říká generální ředitel banky Jan Kollert. Už na valné hromadě se ale proti tomuto plánu ozval akcionář Hodina: je prý diskriminační, aby si největší vlastník sám pro sebe prosadil takovou výhodu (postup fondu je skutečně…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte