Přestože oficiální výsledky indonéských parlamentních voleb budou podle všeho zveřejněny až tento týden, tedy dlouho po jejich konání 7. června, je jisté, že v nich zvítězila Megawati Sukarnoputriová a její zatím opoziční Demokratická strana Indonésie - bojová frakce (PDI-P). Co to pro největší muslimskou zemi na světě a čtvrtý nejlidnatější stát planety znamená?

Šanci má Golkar

Pravda, volby byly po 44 letech skutečně poměrně svobodné. Na druhé straně z toho ale neplyne, že na Indonésii už brzy čeká konec chaosu. Přes porážku totiž zcela paradoxně vše hraje do karet vládní straně Golkar, pravé ruce loni svrženého prezidenta Suharta. Indonésie sice v posledních době změnila mnoho svých zákonů, ale ten nejdůležitější, že moc prezidenta je nesmírná, zůstává dále v platnosti. A v tomto případě je povolební matematika neúprosná a opozici příliš nepřeje.Přímo do parlamentu bylo zvoleno 462 poslanců. Doplní je 38 představitelů armády a policie. Dále současný prezident jmenuje 65 zástupců profesních organizací a 135 představitelů z 27 provincií, kteří také volí hlavu státu. Ve světle těchto čísel může vítězství Megawati, dcery bývalého prezidenta Sukarna, jenž je považován za osvoboditele země od nadvlády Holanďanů, vypadat poněkud jinak.Nynější opoziční strany - kromě vítězné jsou to ještě Strana národního obrození (PKB) a Strana národního mandátu (PAN) - by měly mít v parlamentu jenom něco přes 200 křesel. Vládnímu Golkaru má podle předpokladů…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte