Když před čtrnácti dny horlil ministr školství Eduard Zeman ve sněmovně proti návrhu zvýšit dotace soukromým školám, řekl poslancům: „Vím o případu anglo-americké školy na Kladně, kde si vedoucí manažer vyplácel 150 000 měsíčně. Pokud máte pocit, že je v pořádku, aby stát na toto dával, dobře, hlasujte pro.“ Poslance však ministrův emotivní projev nepřesvědčil a školskou novelu schválili. Lhostejnost ke slovům člena vlády byla namístě: ministr Zeman písemně přiznal, že v zápalu boje používal neověřené - a jak se ukázalo i zcela nepravdivé - údaje.

Ředitelka proti sadismu

Anglo-Americkou Akademii založila Alena Mullenová v roce 1993. Na počátku 70. let se provdala z rodného Kladna do Anglie, pak žila dvacet let v Americe, vystudovala tam psychologii a učila na státní vysoké škole v Massachusetts základy psychologie. „Nápad, že až se to tady změní, vrátíme se a otevřeme školu, mi klíčil v hlavě celá léta,“ vzpomíná. Pak se sen stal skutečností a dnes její akademii navštěvuje sto třicet studentů osmiletého gymnázia a necelá stovka žáků základní a mateřské školy. „Za nejdůležitější jsem vždycky považovala partnerský vztah k dětem - já pán, ty pán. Mohou mít svůj vlastní názor a vyslovit jej hned, při vyučování. Zásadní je také získat si jejich důvěru, aby když jsou v potížích, přišly a požádaly o pomoc.“ Čeho se naopak obávala? „Sadistických učitelů,“ říká. „Během šesti let existence naší školy jsem se z tohoto důvodu rozloučila s deseti lidmi.“ Jak…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte