Americká herečka rakouského původu Hedy Kieslerová se jako Hedy Lamarrová proslavila v českém avantgardním snímku Extáze, kde se ve svých dvaceti letech ukázala nahá, což v roce 1933 působilo značně skandálně. Málokdo ví, že o pár let později dospěla k technickému objevu, který otevřel elektronice cestu do netušených oblastí. Příběh důmyslné krásky a další zajímavé informace ze světa vědy a techniky, jejichž výběr přinášíme, vyšly v březnu ve světovém odborném tisku.

Technika

• Hedy Kieslerové se nikdy nepodařilo získat Oscara, zato předloni dostala od Rakouské akademie věd mezinárodní Cenu Viktora Kaplana za průkopnický přínos elektronice. Dnes je jí osmdesát šest a žije na Floridě. Krásná Hedy se kdysi zaposlouchala do avantgardní Antheiovy skladby pro letecké vrtule, dřevěné řehtačky, cínové gongy a čtyři synchronizované mechanické klavíry a napadlo ji přitom, jak to udělat, aby rádiový signál, jenž řídí torpéda, nebylo možno rušit. Problém znala od svého prvního manžela, který obchodoval se zbraněmi. Projekt „tajného komunikačního systému“ byl v Americe patentován roku 1941, ale za války se v armádě ještě neuplatnil, protože dosud neexistovaly tranzistory. Dnes je význam Hedy Kieslerové pro vědu (konkrétně pro rozvoj vojenských telekomunikací, mobilních telefonů a internetu) srovnáván s přínosem madam Curieové.

• Hubblův dalekohled byl na dráhu umělé družice Země vynesen raketoplánem v dubnu 1990. Dnes se dá těžko spočítat…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte