Po letech nejistoty má Turecko vzhledem k výsledkům nedělních všeobecných - a také komunálních - voleb naději na stabilní vládu. Za jakou cenu? Tou je silný příklon více než poloviny voličů k nacionalistické politice. To znamená špatnou zprávu pro Kurdy, příznivce hlubší integrace s Evropskou unií a pro mírové řešení konfliktu na Kypru. „Turecko vychází z Evropy a činí to v moři bílo-červených národních barev a za doprovodu šovinistických tónů,“ trefně poznamenal mnichovský list Süddeutche Zeitung.

Recyklovaní islamisté

Ještě před měsícem hrozil Ankaře pat, když průzkumy dávaly nemalé šance v parlamentu doposud nejsilněji zastoupeným islamistům, zastáncům sociálně-religiózního státního zřízení. Když se Strana blahobytu (Refah) v roce 1995 dostala do čela turecké politiky, začal zcela otevřený boj o přísně sekulární orientaci Turecka po vzoru myšlenek Kemala Atatürka. Tento boj vyvrcholil zákazem strany Refah, iniciovaným armádou, posláním premiéra Necmettina Erbakana do politického důchodu a nastolením nestabilní vlády Vlastenecké strany (ANAP) Mesuta Yilmaze. Ta ale na sklonku loňského roku padla a otázka mimořádných voleb se stala nevyhnutelnou.Spolu s tím znovu vyvstal i problém islamistů, jejichž poslanci pokračují v práci pod novou hlavičkou Strana ctnosti (FP) v čele s Recaiem Kutanem. V případě jejich volebního úspěchu by se jen těžko sestavovala vláda, jež by mohla spolupracovat se strážkyní sekularismu, armádou. Právě ta se ze všech…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte