Zatímco Bělehraďané prožívají melodrama s terčíky na klopách a každonočním zatemněním (letouny NATO mají přístroje s noční viditelností, ale rozsvícený pokoj by možná Srbům ubral na jejich pocitu romantické ublíženosti), v těchto týdnech a měsících se rozhoduje o podobě americké zahraniční politiky nadlouho dopředu.

USA: hledání doktríny

Deset let od konce studené války je dost dlouho na to, aby zbylá supervelmoc znovu definovala svoji zahraniční politiku a zaujala takovou strategickou pozici, která by odpovídala jejímu významu, zájmům a idejím. Že se tak nestalo, je zřejmé. Proč? Odpověď na tuto otázku naznačuje, co vlastně utváří zahraničněpolitické doktríny.Uvažování elit hraje jistou roli, ale celý proces je neuspořádaný a chaotický. Je především určen momentální taktickou nutností řešit vzniklé krize a též konstelací relevantních politických sil a záměrů. Vietnamská válka v 60. a 70. letech je dobrým příkladem toho, jak elitní mozky vybavené různými modelovými teoriemi her zavedly Spojené státy do konfliktu, v němž nelze vyhrát.To neznamená, že by národněbezpečnostní týmy neměly definovat odstíny národního zájmu a rýsovat scénáře, podle nichž by těchto zájmů mohlo být dosaženo. Právě tady najdeme nejslabší místo politiky USA v tomto desetiletí. Diplomacie Washingtonu v 90. letech více, než je zdrávo, jen reagovala na ad hoc vzniklé situace.George Bush se v roce 1989 rozhodl přesunout důraz své evropské politiky z Londýna na Bonn. Jenže…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte