Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Žít a nenechat zemřít

Evropa se ocitla tváří v tvář lidské katastrofě, která nemá v poválečných dějinách obdoby. Kosovo přestalo existovat: režim Slobodana Miloševiče z něj vyhnal přes milion obyvatel. Ti, co nestačili utéct, skončili často s kulkou v hlavě nebo umláceni. Jejich počet si dnes nikdo nedovolí odhadnout.

Nepředstavitelná tragédie dala paradoxně České republice šanci k reparátu: poté, co rozhodující část mocenské elity jen špatně maskovala svou nechuť stát v bitvě po boku čerstvých spojenců z NATO, má vláda jedinečnou příležitost ukázat opravdovost svého proklamovaného přátelství k občanům Jugoslávie. Otázka dne totiž zní: Jak můžeme a jak chceme pomoci uprchlíkům z Kosova?

Manévry a xenofobie

Podle údajů Úřadu vysoké komisařky OSN pro uprchlíky (UNHCR) bylo ze svých domovů v Kosovu vyhnáno ještě před počátkem ofenzivy NATO víc než čtyři sta tisíc lidí, do dnešního dne se jejich počet zvýšil bezmála na milion. Například jen v uprchlickém táboře nedaleko makedonské Blaky je okolo šedesáti tisíc lidí, v celé zemi jich je pak něco přes dvě stě tisíc. Co takové číslo pro chudý stát vlastně znamená? České úřady nedávno oznámily, že nás náklady na jednoho uprchlíka přijdou na sto tisíc korun ročně. I kdybychom se pro Makedonii spokojili s poloviční částkou, musela by její vláda jen na svůj jeden jediný tábor vynaložit ročně tři miliardy korun. Už delší dobu je proto jasné, že se kosovští běženci i jejich hostitelé neobejdou bez koordinované pomoci zvenku.…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte