Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Ať ukáže, co umí

Právě před měsícem proběhly v Korutanech, nejjižnější rakouské spolkové zemi, volby do regionálního parlamentu. Od té doby je politická scéna u našich sousedů v nezvyklém pohybu. Drtivá porážka stran, které tvoří spolkovou vládní koalici, až nečekaně vysoké vítězství Svobodné strany Rakouska (FPÖ), znovuzvolení jejího předsedy Jörga Haidera do čela zemské vlády… Toto vše způsobilo, že se takřka přes noc zhroutily hlavní zásady rakouského politického života posledních let. Za prvé: neuzavírat na jakékoliv úrovni koalice s FPÖ. Za druhé: nedopustit zvolení Haidera do veřejné politické funkce.Sociální demokraté (SPÖ) i lidovci (ÖVP) tato dvě pravidla víceméně dodržovali. Socialisté svůj postoj obhajovali tím, že lídři Svobodných se dostatečně přesvědčivě nedistancovali od nacismu. Lidovci poukazovali na to, že některé záměry FPÖ by mohly ohrozit stávající ústavní a politické uspořádání v Rakousku. Jak si pak vysvětlit, že stačily jedny zemské volby, aby byl Haider opět ve hře? O možných aliancích s jeho stranou dnes otevřeně či skrytě uvažují čelní funkcionáři SPÖ i ÖVP. Přitom ještě těsně před zemskými volbami obě strany jakoukoliv spolupráci se Svobodnými odmítaly a varovali voliče, že volbou FPÖ svůj hlas zahodí.

Síla 42 procent

Je nesporné, že jedna z odpovědí spočívá v jednoznačnosti Haiderova vítězství. Je zajímavé sledovat posun, který nastal po 7. březnu u rakouského tisku. Názor většiny komentátorů by se totiž dal shrnout následovně:…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte