V posledních týdnech sledujeme další krizi v Perském zálivu, která hrozí přerůst v ozbrojený konflikt. Tentokrát bagdádské vedení odmítlo povolit přístup inspektorům OSN do prezidentských paláců, tedy na místa, o nichž se světová organizace a USA domnívají, že by zde mohly být ukryty zbraně hromadného ničení.

Celý Blízký východ bubnuje na poplach. V Izraeli stojí fronty před centry civilní obrany a čekají na vydání plynových masek. V Zálivu je již tolik válečných lodí amerického námořnictva, že moře jižně od iráckého pobřeží připomíná spíš newyorské Times Square v poledne než vodní hladinu. Ambasády v celé oblasti vypracovávají evakuační plány a zavádějí bezpečnostní opatření. Pokolikáté už od roku 1990…

Kdo za to může? Irácký diktátor Saddám Husajn! Tak proč se ho svět nezbaví? Tuto otázku si klade řada lidí, jimž leží osud Blízkého východu na srdci. Odpověď je krátká a prostá: protože na odstranění Saddáma dohromady nikdo nemá zájem!

Na pozvání Saúdů

Když se 2. srpna 1990 irácké tankové svazy valily po dálnici číslo šest do Basry přes hranice malého, ale bohatého ropného emirátu Kuvajt, naskytla se Spojeným státům neuvěřitelná šance. To, co do té chvíle bylo téměř nemožné, Saddám Husajn dokázal za jedinou noc. Rigidní a staromilská Saúdská Arábie a okolní ropné monarchie společně požádaly Washington o vojenskou přítomnost.

A tak se po statisících začaly v nejsvětější muslimské zemi, v království rodu Saúdů, objevovat "Západem…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte