„We will go with you“ - Půjdeme s vámi - prohlásil minulý týden ve Washingtonu český ministr zahraničí Jaroslav Šedivý. „Ovšem až po vyčerpání diplomatických prostředků, přiměřeným způsobem a po konzultaci vlády.“ Tím vším chtěl říci, že Česko je v případě nezbytí přece jen ochotno podpořit vojenskou akci USA proti Saddámově tyranii v Iráku. Jeho opatrný slib musí ještě schválit parlament, jinak jde o bezcenné slovní šidítko.

O tom se nemluvilo

Jako první se o naší účasti ve vojenském útoku na Irák zmínil prezident Václav Havel. Přesněji řečeno jeho mluvčí Ladislav Špaček, který tlumočil prezidentův názor, že bychom se měli případné akce zúčastnit. Prý to slíbil veliteli evropských vojsk NATO Wesleymu Clarkovi, který minulý týden absolvoval v České republice návštěvu. Proti těmto slovům se vzápětí ohradil náčelník Generálního štábu Jiří Nekvasil: během Clarkova pobytu se prý o žádné podobné dohodě nehovořilo. Po Nekvasilovi si vzal slovo náčelník operačního štábu Jiří Martínek. Podle něj je téměř vyloučeno, že bychom se do chystané akce mohli nějak aktivně zapojit: „Problémem by už bylo získat pro takovou věc dobrovolníky, vždyť v Iráku se přece bude riskovat zdraví a život.“ A i kdyby se nakonec nějací odvážlivci v české armádě našli, vycvičit je do irácké nepohody by v Martínkově odhadu zabralo aspoň šest měsíců. První kolo diskuse uzavřeli politici. „Nevím, že by se s Českou republikou v útoku počítalo,“ řekl ministr obrany Michal Lobkowicz.…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte