Kdo by chtěl hledat příčiny sedmi hubených investičních let, objevil by v oblasti výstavby problémy s úvěrováním investic, překážky byrokraticko-správní a nakonec i české specifikum - kult územního plánu. Čím je přístup na trh regulovanější byrokracií a tuhým plánováním, tím více se rozmáhá korupce. Ze socialismu zděděný systém umožnil držet trh na uzdě, vytvářet umělý nedostatek, a tím prostor pro spekulace a monopolní zisky. Investice klopýtají o socialistický stavební zákon č. 50 Sb. z roku 1976 a o byrokratický i plánovací aparát, který je jeho důsledkem. Bez osobních protekcí na vysoké správní úrovni nemá stavebník nijak nadějné vyhlídky. V uzavřeném a nekontrolovatelném systému je propojení základní podmínkou povolení.

Komunální politická sféra vydržela sedm let bez reformní koncepce. Stranou dotěrného dohledu médií a veřejnosti je místem pohodové souhry zájmů. Představa, že se v takovém prostředí rodí nové politické elity, není zrovna povzbuzující.

O odpovědnosti za věci obecní

Televizní pořad Zjizvená tvář země mapuje životní prostředí již léta. V prosinci v něm šlo opět o přestavby, dostavby a novostavby v historickém centru Prahy. Kontroverzní projekty jako čtyřicetimetrový věžák na Václavském náměstí nebo zvyšování zástavby v historické kotlině lze jen těžko obhajovat, a proto se jejich autorům před kamery nechtělo. Podle představitele pražských památkářů Pirkla by vše vyřešila diskuse s architekty a nahrazení dosavadního…

07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte