Neuběhl ani měsíc a po poslanci Stanislavu Pěničkovi (Unie svobody) si na rovnějšího mezi rovnými zahrál pro změnu senátor Jan Kavan (ČSSD). Dvaadvacátého ledna naboural v Praze při pokusu rozjet svůj ford hned tři auta za sebou a následné policejní šetření přeťal hned v počátcích odkazem na senátorskou imunitu. Tato bohorovnost se stínovému ministrovi zahraničí vyplatila. Nejenže s největší pravděpodobností unikne jakémukoli trestu, ale navíc ho může těšit, že zbytečně nevybočil z řady. Poslanci českého sněmu totiž minulý týden velkou většinou rozhodli, že podobné papalášské výsady zůstanou i do budoucna pevnou součástí našeho právního řádu.

Rychle do hajan

Noční karambol mezi zaparkovanými auty způsobil Kavan na pražské Malé Straně nedaleko Karlova mostu. Při couvání narazil do dvou vozů, a když se pak pokoušel o kus dál zaparkovat, odřel třetí. Občané mezitím na divokého řidiče přivolali policii. Kavan se hlídce legitimoval senátorským průkazem a odmítl dýchnout do balonku. Požití alkoholu před jízdou přitom nepopřel, ale prý to byly „jen asi čtyři deci a becherovka“, navíc údajně vypité hned na počátku večera.

Těsně po incidentu vysvětloval senátor své chování nervozitou plynoucí z politických obav: někdo prý jej v předchozích dnech vytrvale pronásledoval, třikrát mu vykradli auto a sebrali nějaké blíže neurčené „dokumenty“. Dnes už Kavan argumentuje civilněji: "Byl jsem v šoku a unavený, tři dny předtím jsem dlouho do noci pracoval na…

07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2202

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte