Sněmovna schválila v prvním čtení návrh státního rozpočtu. Vláda počítá se schodkem 31 miliard korun: proti návrhu, který sněmovna odmítla na minulé schůzi, seškrtal Zemanův kabinet některé neinvestiční výdaje a naopak přidal na investičních.Miloš Zeman tedy získal souhlas pro celkovou výši příjmů a výdajů a v dalších čteních budou poslanci ladit jejich strukturu. Výrazné změny nelze podle všeho očekávat. Jisté je zatím pouze to, že se lidovci a komunisté, kteří rozpočet podpořili, budou snažit prosadit své zájmy. Spolu s politickým jednáním o rozpočtu se u nás ovšem šíří celá řada mýtů, na které je třeba si trochu posvítit.

Růst, nebo přerozdělovat

Prvním mýtem je tvrzení sociálních demokratů, že rozpočet pomůže hospodářskému růstu. Podobné výroky by se ale měly užívat velmi opatrně. Jak vlastně může rozpočet, notabene nástroj státního přerozdělování soukromého majetku, pomoci hospodářskému růstu? O co víc roste stát, o to méně zdrojů má přece k dispozici soukromá podnikatelská sféra. Lze snad diskutovat, že trochu víc prostředků například na pojištění exportu nebo na výstavbu infrastruktury může růst podpořit - zvýšení výdajů v těchto kapitolách ale není velké. Existuje-li nějaký nástroj pro podporu hospodářského růstu, který může vláda uplatnit, pak je to nepochybně výše daní. Kdyby například razantně snížila daně z příjmu, nepochybně by oživila ekonomickou aktivitu. A nejde jen o to, že tím přiláká zahraniční investory. Dala by vydechnout i…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte