Čtvrtým stáním pokračovalo minulý týden u pražského soudu líčení s bývalým vyšetřovatelem Státní bezpečnosti Ladislavem Máchou. Pětasedmdesátiletý stařec je podezřelý, že na počátku 50. let umlátil při výslechu ve valdické věznici faráře Josefa Toufara. Soud, který má jeho vinu buď prokázat, nebo vyvrátit, se táhne už čtyři roky.

Ostřílení hoši

Pro pochopení celého případu je nejprve nutné vrátit se o pár desítek let nazpět, do zimních měsíců roku 1949, kdy se na oltáři kostela v Čihošti na Českomoravské vysočině pohnul za doposud nevyjasněných okolností malý dřevěný křížek. Část historiků dnes událost považuje za cílenou provokaci StB, část za nevysvětlitelný přírodní úkaz. Faktem zůstává, že Státní bezpečnost „zázrak“ okamžitě vysvětlila jako podvod skupiny katolických kněží a zahájila tvrdé vyšetřování s cílem získat materiál pro chystaný monstrproces s představiteli katolické církve.V lednu 1950 byl k výslechům kněží a laiků z čihošťského případu povolán ostřílený šéf speciální vyšetřovací skupiny StB Ladislav Mácha. Přijel do valdické věznice s několika svými kolegy a s vervou se pustil do práce. Pozornost zaměřil zejména na osmačtyřicetiletého čihošťského faráře Josefa Toufara. Tomu StB ve svých plánech dopředu přiřkla roli hlavního strůjce celého „podvodu“.Toufar ovšem zatvrzele prohlašoval, že je nevinen. Mácha a jeho podřízení jej proto začali postupně „zpracovávat“. Spolu s několika dalšími oběťmi jej poslali v chatrném vězeňském…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte