Kdyby bylo ve světě - a především v Evropě - pravidlem měřit všem lidem s krví na rukou stejným metrem, zatčení 82letého generála Pinocheta na londýnském nemocničním lůžku by snad bylo v pořádku. Stejným metrem se ale diktátorům neměří a úplně vše pak prochází vrahounům z bolševického lůna. Přitom neplatí tak úplně, že jde o věc nezávislé soudní a policejní mašinerie, tedy záležitost nepolitickou. Španělští soudci i vedení britské policie jsou jako lidé součástí západoevropské mocensko-byrokraticko-intelektuální elity a jejich postup dokládá převažující myšlenkovou orientaci. Zároveň vlil odvahu do žil nejrůznějším organizacím na „ochranu lidských práv“. Ty podávají na „polapeného“ Pinocheta vlastní trestní oznámení, rozšiřují obžaloby, sepisují petice, pořádají demonstrace a chtějí dokonce zavřít představitele CIA, která prý Pinochetovi pomáhala. I když celá věc od začátku jako politikum vyznít neměla, okamžitě se politikem stala.

Pinochet: odevzdal moc, tak na něj

Vraťme se ale na začátek 70. let. Chile nebylo jedinou zemí, kde převzala moc vojenská diktatura. Jednou z příčin byla reakce armádních šéfů na rozpínavost marxistických guerill. Rozšíření revoluce po celé Latinské Americe měl ve svém programu kubánský komunistický lídr Fidel Castro. A nešlo jen o program, ale i o praxi.Generál Pinochet byl krvavý diktátor, ale na druhou stranu (to není „zásluha“, ale historický fakt) člověk, který udělal více než kdo jiný proti šíření komunistické…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte