Jistě by bylo příjemné vybírat si při nákupu elektřiny ze široké palety výrobců, předhánějících se v ceně a kvalitě. Co tomu brání? Nejsou to ani tak specifika energetického odvětví, ale především špatná pravidla trhu s elektřinou, která dávají energetickým podnikům monopol a občanům berou šanci svobodně se rozhodnout.

Cesta černého zlata

Mít možnost vybírat si mezi dodavateli elektřiny neznamená, že k domu nebo továrně povede několik drátů elektrického vedení. Na místě je spíše přirovnání k obchodu s uhlím. Pokud si chce někdo při nákupu pevného topiva vybírat mezi různými důlními společnostmi, jistě ho nenapadne, že k tomu potřebuje několik železničních tratí, aby každá přepravovala uhlí od jiné důlní společnosti. Stačí mu jedna trať, neboť ví, že může nakoupit uhlí, od koho chce, a železnice mu ho dopraví.S elektřinou lze obchodovat podobně. Když dostaneme účet za elektřinu, platíme de facto za dvě různé věci: za samotnou elektřinu, vyrobenou v elektrárnách, a její dopravu po drátech. Mezi výrobci elektřiny i mezi jejími distributory může probíhat konkurenční boj. Pokud spotřebitelé dostanou možnost zvolit si dodavatele elektřiny, znamená to, že mohou s kterýmkoli výrobcem podepsat smlouvu na dodání dohodnutého množství elektřiny za dohodnutou cenu. Výrobce tak prodá energii přímo spotřebiteli a fyzickou dopravu elektřiny obstarají (samozřejmě za poplatek) firmy vlastnící elektrická vedení. Vůbec přitom nemusí vlastnit elektřinu, která proudí…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte