Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Rozhovory

Balík lidí je jen jeden

EDUARD ZEMAN se narodil v Mostě (1948), maturoval v Příbrami a vystudoval pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích. Po ukončení školy byl vyškrtnut z KSČ, ale přesto se (prý díky nepořádku v kádrových materiálech) stal učitelem základní školy a gymnázia v Trhových Svinech. Po listopadu 1989 byl krajským mluvčím Občanského fóra učitelů, od roku 1990 je členem ČSSD, za kterou byl třikrát zvolen do parlamentu. Letos v červenci se stal ministrem školství. Přes protesty některých spolustraníků ponechal ve funkci tři ze čtyř náměstků svého předchůdce J. Sokola (KDU-ČSL) a jako své poradce jmenoval vedle Sokola i bývalé kolegy z parlamentního výboru pro vzdělání F. Kozla (US) a J. Kouckého (ODS), další z někdejších poslanců J. Soural (Levý blok) vede jeho tiskové oddělení. Eduard Zeman je ženatý, má syna Eduarda.

Vládní prohlášení ČSSD slibuje nový školský zákon. Kdy ho napíšete?

Měl by být předložen v prvním čtvrtletí příštího roku.

To je hodně rychle. Už jste měl něco předem napsaného?

V podstatě celý věcný záměr byl hotový, stačilo ho převést do paragrafovaného znění.

Nový zákon je užitečný tím, že dá politické reprezentaci šanci formulovat veřejnou zakázku českým školám, což od roku 1989 nestihla. Bude ta zakázka v zákoně?

Ano. Problém posledních let je v tom, že jsme se posunuli do státu-nestátu. Liberální filozofie se dostala do vnitřní pasti. Můžeme sice říkat, že stát je nadbytečný,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].