Rok 1998 v Severním Irsku začal jako rok nadějí, v létě se však změnil v annus horribilis. V červenci byly upáleny tři děti a v srpnu se odehrálo nejhorší krveprolití za celých třicet let bojů: výbuch bomby v městečku Omagh zabil 28 lidí. Bůhví, co přinese podzim. Velkopáteční smlouva, která odvádí Irsko z cesty bojů na cestu politického dialogu, byla přijata většinou obyvatel celého ostrova jako maják, jako záchrana před pádem do propasti. V září zasednou v novém belfastském parlamentu zástupci stran katolických i protestantských. Všichni víme, že se mezi sebou budou hádat, že se budou ignorovat, že se budou obviňovat. To ale nevadí, to už patří do politiky. Zbraně a výbuchy ne. Zbraně tu jsou stále a zřejmě budou tak dlouho, dokud se všichni nezbaví strachu, podezření a zakořeněného pocity křivdy. Těmito slovy to strana Sinn Féin v podstatě vyjádřila za IRA, která zatím po zbrani nesáhla - ale žádnou také nevydala. Političtí teroristé mimochodem také ne.

Kdo vlastně vraždí

Bomba, která vybuchla 15. srpna, putovala jen krátkou cestu přes hranice. Smontovali ji někde v okolí Dundalku a v sobotu ji dopravili do Omaghu. K pumě se přihlásila skupina Pravá IRA.„Pravá IRA“ jsou terorističtí fundamentalisté, kteří nesouhlasí se současným vývojem a IRA i Sinn Féin nazývají zrádci věci. „Věcí“, rozumějme, má být rozpoutání takového válečného pekla, které by donutilo Brity rychle opustit provincii Ulster. Ta, konečně osvobozena, by byla rychle připojena…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte