Ihned po nástupu do funkce předvedl ministr vnitra Václav Grulich, jak si jeho strana představuje příchod „zdatných profesionálů“ do státní správy. Pokusným zvířátkem se stal ředitel Národního bezpečnostního úřadu Pavel Kolář a demonstrace vypadala následovně: nepohodlný úředník byl nejprve odvolán a vzápětí bez důkazů nařčen z trestného činu - konkrétně z pokusu vyvézt z ministerstva „auto plné tajných dokumentů“. Po dvou týdnech závažné obvinění potichu vyšumělo a pomluvený ředitel dostal nabídku dělat Grulichovi šéfa odboru sociálního zabezpečení. Ale jaká je v tom logika?Proč je vyhozený úředník nejdřív bombasticky kriminalizován a pár dní nato je mu bez vysvětlení nabídnuto místo v čele ministerského odboru? „Věc je stále v šetření a je předčasné k tomu něco říkat,“ odpovídá tiskový mluvčí ministra Jan Decker. Co vlastně Kolář provedl a kdo nastoupí na jeho místo? „Ministr se k tomu nechce vyjadřovat,“ říká Decker.

Chytili pašeráka

Spor ministerské kanceláře s Kolářem přesahuje běžný konflikt státního úředníka s vedením rezortu. Národní bezpečnostní úřad má totiž pro Českou republiku značný význam především ve vztahu k NATO. Aliance si, jak známo, už několik let stěžuje, že zdejší úředníci nejsou schopni nic udržet v tajnosti a úniky informací z klíčových míst státní správy přesahují míru únosnou v civilizovaných zemích. Letos v květnu se v tomto směru blýsklo na lepší časy: parlament schválil zákon o ochraně utajovaných skutečností a…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte