Je po velkém povolebním třesku. Prach se postupně usazuje a my zjišťujeme obrysy nové politické situace, pro kterou se začíná užívat podle „opoziční smlouvy“ mezi ČSSD a ODS termín smluvní demokracie. Stojí za to si ujasnit, kdo nám vlastně bude vládnout a jaké k tomu bude mít možnosti.

Vláda jedné strany

Hlavním rysem jednobarevného kabinetu Miloše Zemana bude bezpochyby fakt, že půjde o slabou vládu. Není třeba hodnotit kvalitu ministrů, stačí si připomenout, že má ve sněmovně pouze menšinovou podporu. Podle smlouvy o opozici dostane v polovině srpna důvěru jen díky odchodu poslanců Klausovy strany z jednacího sálu. Minutu poté ale zůstane osamocena se svými 74 hlasy a každou legislativní změnu bude nucena přizpůsobovat nárokům ostatních parlamentních stran. Její slabost bude také v tom, že bude nesmírně přístupná tlakům lobbistických skupin. Zeman navíc složil vládu takovým způsobem, že si nemůže být jistý bezpečnou podporou ani uvnitř vlastní strany. Návrhy socialistického plánovače, ministra průmyslu Grégra, už dnes vyvolávají nesouhlasné reakce v poslaneckém klubu ČSSD, který se v čele s Grossem, Buzkovou a Zaorálkem začíná profilovat spíše jako alternativa k vládní garnituře starců. Z těchto důvodů se nová vláda bude daleko více zaměřovat na změny, při nichž nepotřebuje rozhodnutí parlamentu. Tak se ale nedá vládnout celé volební období.

Většinu mají „stodvojkaři“

Rozložení sil v Poslanecké sněmovně dává ještě…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte