Co by vlastně musel provést český policajt, aby vyvedl své nadřízené z míry a ohrozil si kariéru? Tuto otázku postavila před zdejší daňové poplatníky minulý týden Inspekce ministra vnitra. Její členové po tříměsíčním vyšetřování zásahu proti demonstrantům na pražské Global Street Party dospěli k závěru, že policie se chovala bezvadně a veřejnost si na ni nemá co stěžovat. Problém je v tom, že občané nemají jediný důvod inspektorům věřit.

Když má polda vztek

Objevit inspekční lži není až tak těžké – stačí porovnat oficiální zprávu s realitou. „Pořízené videozáznamy nepotvrzují, že by vůči osobám bylo použito násilí, a to kopáním a bitím obušky,“ tvrdí například inspekce. Minulé pondělí se ale mohly miliony lidí přesvědčit o opaku: v televizním sestřihu zlomku policejních záznamů se objevilo jak kopání do lidí, tak rozkomíhané obušky. Policii ovšem podobné „detaily“ nevyvádějí z klidu: „Musíme vycházet ze zprávy inspekce. K tomu nelze nic dodat,“ říká mluvčí policejního prezidia Jiří Suttner. Jeho stručnost vlastně nepřekvapuje. O květnové razii proti zbytku demonstrující mládeže v centru Prahy se odmítli s veřejností bavit jak policejní prezident Tomášek, tak bývalý ministr vnitra Svoboda. Svými řečmi o „profesionálně odvedené práci“ přitom oba policistům poslali nepřehlédnutelný vzkaz: v zájmu „obrany klidu a pořádku“ můžete beztrestně kopat a ponižovat nevinné lidi, obviňovat a zavírat je do vazby na základě vymyšlených důkazů, a bude-li někdo…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte