Znamení na cestách jsou od toho, aby každý poznal, kam cesty vedou. Může se tak ujistit, že jde správným směrem, nebo naopak. Jaké jsou milníky našeho demokratického režimu v posledních letech? Událostí roku 1995 byla zpráva předsedy ODA Jana Kalvody, že jeho stranu pronásleduje tajná služba. O rok později hlásí i Josef Lux, že je sledován BIS, což doplňuje Miloš Zeman kufříkem plným „důkazů“ o tom, jak u nás vzniká policejní stát. Dosavadním vrcholem bylo prosincové vystoupení Václava Klause, který svůj pád z místa premiéra vysvětlil rovněž spiknutím temných sil. Na otázku, kam vede tímto způsobem značená cesta, umí odpovědět každé dítě: do pekla.

Za zkoušku to stojí

Ještě před třemi lety se dalo věřit, že obraz světa ovládaného spiknutím „sudeťáků,“ „židů“ nebo „světového kapitálu“ budou jako hlavní ideologickou zbraň užívat pouze Grebeníčkovi či Sládkovi extremisté. Mezitím si však všimli i do té doby seriózní politici, jak u nás spiklenecké teorie zabírají. Proto když potřeboval Jan Kalvoda odvést pozornost od skandálu s půjčkou ODA, předhodil médiím jinou aféru - spiknutí ODS a BIS proti jeho straně. ODA tehdy dočasně přišla o preference, on sám si ale své místo v jejím čele udržel. Ještě víc se spiknutí vyplatilo Luxovi se Zemanem, kteří publikací podezření o nebezpečných rejdech tajné služby a ministerstva vnitra odvrátili hrozící propad svých partají v senátních volbách. Nakonec potřeboval Václav Klaus přebít aféru se sto sedmdesáti …

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte